Bookcrossing
BookCrossing
Mówiąc w największym skrócie:„BookCrossing” polega na celowym pozostawieniu książki na tzw. „półkach” lub w przypadkowych miejscach (ławka w parku, tramwaj, pociąg, itd.), aby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej. Nazywamy to „uwalnianiem książek”.
Idea narodziła się w roku 2001 w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem objęła cały świat. W tej chwili na świecie krąży około 650 tysięcy uwolnionych książek. Do całego ruchu należy ponad 150 tysięcy czytelników na całym świecie, z czego prawie dwa tysiące w Polsce (od 7 października 2003).
I jeszcze jedno, być może najważniejsze – o co chodzi w całej akcji „uwalniania książek”? Cele są proste: chodzi o podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce, o przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania, o znalezienie przyjaciół i znajomych myślących podobnie jak my, i wreszcie – o dobrą zabawę. Do której serdecznie wszystkich zapraszamy.
Jeśli znajdziesz książkę, która ma wklejoną karteczkę z tajemniczym numerem BIP i adres strony internetowej. Co zrobić?
Po pierwsze – wejdź na tę stronę www.bookcrossing.pl
Po drugie – wpisz podany numer BIP, aby dowiedzieć się, kto tę książkę uwolnił, kto ją przed Tobą czytał i co o niej sądzi. Po wpisaniu BIP-u wybierz opcję „Znalazłem książkę” i opisz krótko, skąd ta książka znalazła się u Ciebie.
Po trzecie – przeczytaj tę książkę 🙂
Aby książkę po przeczytaniu uwolnić, musisz ponownie wejść na stronę BookCrossing Polskai zostać użytkownikiem. W tym celu ze strony głównej wybierasz opcję „Zarejestruj się” i wykonujesz kilka czynności. Będąc zarejestrowanym użytkownikiem możesz książkę uwolnić poprzez wpisanie numeru BIPi wybranie opcji „Uwalniam książkę”. Dodaj też swój komentarz – co sądzisz o książce i gdzie ją uwalniasz.