Menu Zamknij

Akcja BohaterON 2023 w SP9 w ramach programu Szkoła Patriotów

W listopadzie  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach przystąpili do do akcji BohaterON w Twojej Szkole 2023. Celem akcji jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego. Do akcji przystąpili uczniowie klas  z nauczania początkowego jak i uczniowie klas 4-8.  Projekt był realizowany na lekcjach historii i języka polskiego.

Dzieci z klas I –III uczestniczyły w lekcjach  pt.” Bohaterem być kiedyś i dziś”-  przeprowadzono pogadankę  o bohaterstwie powstańców i o tym w jaki sposób można być patriotą w naszych czasach.

Za pośrednictwem obrazowego i humorystycznego języka najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, czy można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem.

W czasie zajęć w  kl. IV i VI  został zrealizowany scenariusz Mały” roznosiciel nadziei „część I i II

Uczniowie wysłuchali słuchowiska, wysłuchali także opowiadania pt.” Iskra nadziei” Przeprowadzono  pogadankę  na temat roli dzieci w czasie Powstania Warszawskiego i funkcji, jaką wtedy pełnili a także niebezpieczeństw, jakie im  zagrażały. Wspólnie wykonały prace plastyczne w oparciu o wysłuchane materiały. 

W klasach VII i VIII  zrealizowano scenariusz lekcji pt” Co za historia”.    

Uczniowie  tworzyli infografiki na podstawie filmu „Powstanie Warszawskie” oraz wykładu  „Co za historia”. Przeprowadzono dyskusję podczas której próbowali  uczniowie odpowiedzieć a pytania-

Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? I jaką cenę zapłaciła Warszawa? 

Wraz z rodzicami  wpisywali na portalu https://wpis.dumnizpowstancow.pl/   znacznik na mapie Polski symbolizujący dowód uznania, pamięci i dumy z Powstańców Warszawskich oraz młodych pamiętających i dumnych ze swojej historii.

Podczas zajęć nauczyciele wykorzystywali wspaniale opracowane pomoce graficzne; plakaty, kolorowanki jak również piosenki czy spoty o kampanii.

Skip to content